Debata filozoficzna: „Dlaczego Bóg nie jest bardziej jawny?”

Inspiracją do organizowanej przez Instytut Filozofii debaty jest książka Miłosza Hołdy, Źródło i noc. Wprowadzenie do współczesnego absconditeizmu (WAM, Kraków 2020). Podejmując namysł nad zagadnieniem Bożej ukrytości, nasi Prelegenci włączają się w trwającą od wieków dyskusję wokół jednego z najbardziej skomplikowanych, a zarazem najbardziej istotnych egzystencjalnie problemów natury filozoficzno-teologicznej. Dlaczego Bóg wydaje się ukrywać przed ludźmi? Dlaczego często odbieramy Go jako milczącego, wręcz nieobecnego? 

Debatą wokół książki Miłosza Hołdy chcielibyśmy dołączyć do trwającej i ciągle aktualnej dyskusji na temat obecności/nieobecności Boga w świecie i pochylić się nad ważnymi zagadnieniami z tym związanymi. Ile z boskiej natury człowiek może ogarnąć rozumem, a gdzie są granice, których przekroczyć już nie umie, nie może i nie powinien, poza którymi pozostaje dla ludzkiego intelektu pokora wobec Tajemnicy? Martin Buber napisał kiedyś: Charakter godziny świata, w którym żyjemy, polega na zaćmieniu niebiańskiego światła, na zaćmieniu Boga. Wydaje się, że metafory milczenia, ciemności, zaćmienia, często odwołujące się do przekonania o nieoczywistości Bożego istnienia, na dobre zadomowiły się zarówno w kulturze zachodniej, jak i w szeroko rozumianym dyskursie na polu filozofii religii. Niewątpliwie, doświadczenie II wojny światowej i traumy Holocaustu pogłębiło znaczenie takiej właśnie retoryki, jednakże filozoficzne umysły ciągle poszukują zrozumienia i wytłumaczenia śladów boskiej obecności w świecie. Popularne teorie i diagnozy mówiące o sekularyzacji świata, odczarowaniu rzeczywistości lub postchrześcijańskiej kulturze, nie zadowalają każdego.

 

Debata odbędzie się w środę, 15 grudnia, o godz. 17.00 i będzie transmitowana na kanale YouTube Akademii Ignatianum w Krakowie  

 

Uczestnicy debaty i tematy wystąpień: 

Ks. dr hab. Miłosz Hołda: Wprowadzenie

Dr Joanna Barcik (UPJP2): „Światło w ciemności. Filozofia Objawienia według Miłosza Hołdy” 

Prof. dr hab. Tadeusz Gadacz (AGH): "Czy możliwa byłaby ludzka odpowiedzialność, gdyby Bóg nie był ukryty?"

Ks. dr hab. Maciej Bała, prof. UKSW: „Ukrytość Boga w kontekście współczesnego sporu teodycealnego” 

dr hab. Ryszard Mordarski, prof. UKW: „Czy Boża ukrytość prowadzi do ateizmu?” 

Ks. dr hab. Marek Słomka (KUL): „Niełatwe spotkanie rozumu z wiarą w teizmie chrześcijańskim” 

Debatę poprowadzi dr Magdalena Kozak (AIK)